İnsanların Yerini Robotlar Alırsa…

Bazı işlerde insanların yerini robotlar alırsa ekonomik sistem bizi besler mi? Devletin gelir dağılımı önemli şimdi olduğu gibi emeklisini ikinci bir işte çalıştırmaya mecbur bırakırsa beslemez. Sistem insanları düşünmez kendi cebini düşünür. Böylece filmlerde gördüğümüz insan robot savaşları başlar, aç kalan insan ise şiddete meyillidir.

İnsanlar çalışamazsa ellerinde paraları da olmaz, elinde para olmayan insan robotların ürettiği ürünü alamaz, alıcısı olmayan bir ürünü üretmek mantıklı değildir. Tüketici olmazsa üreticide olmaz.

Bir çok ihtimal var ama planlı hareket edilirse herkese yetecek yer var dünyada. Yada güçlüler kendi aralarında anlaşıp kendileri dışında kim varsa herkesi öldürür dünyada bu güçlü insanlara () kalır.

Böyle bir durumda can sıkıntısı nedeniyle insanların ne yapacağı bilime, sanata, kültüre meraklı, tok insanlar olursa pek sorun olmaz ama şiddete meyilli savaşçı insanlar olursa bir de devletler bu insanları doyuracak şartları oluşturmazsa sıkıntı orada başlar. Belki insanoğlu o kadar kötü değildir, yaşayıp göreceğiz ama yeniliğe kötüdür deyip kendimizi kapatamayız, bu yeniliği insanlar için nasıl faydalı hale getirebiliriz ona bakmalıyız.

Yapay zeka doğru ellerde olduğu sürece faydalı olacaktır. İnsan sürekli mekanik işlerle hayatını geçirmek için yaratılmış bir varlık değildir. Akıl denen hazineyi daha çok kullanmasıyla hayatta kalabilir, barışa ve huzura daha yatkın olur. Düşünen, okuyan, derin felsefeye sahip insan kendisine en yakışan varlığa dönüşür.

Ne kadar tüketiyor gibi görünsek de üretiyoruz, fikirlerimiz var, umudumuz var ve bu gelecek bizlerin geleceği.

İnsan insanlığını koruduğu sürece, kişiliğinden, karakterinden taviz vermediği sürece, ahlaki ve milli değerlerine sahip çıktığı sürece geçim olur. Önemli olan işsiz kaldığımızda ekip biçeceğimiz toprak olacak mı? Ek, biç, üret diye yer veren olacak mı?

HÜLYA ÇAKICI

Reklamlar

İnsanların Yerini Robotlar Alırsa…” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: İnsanların Yerini Robotlar Alırsa… — hulyacayorumlar | tabletkitabesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s